W uroczystym nastroju 29 kwietnia br. w Zespole Szkół w Czudcu obchodzono rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja i żegnano tegorocznych absolwentów szkoły. Akademię swoją obecnością uświetnili: Wicestarosta Strzyżowski Jan Stodolak, członek Zarządu Powiatu Strzyżowskiego Marian Złotek, proboszcz parafii czudeckiej ks. Antoni Kocoł oraz przewodnicząca Rady Rodziców Agnieszka Fortuna.
Chwalebne wydarzenia z 1791 roku przywołane zostały poprzez obraz „Konstytucja 3 maja” znanego z umiłowania polskiej historii Jana Matejki. W podróż do przeszłości XVIII wieku zaprosili obecnych: Ola Gierlak, Gabriela Kaźmierska i Karol Stawarz, uczniowie I klasy technikum żywienia. Dzieło mistrza Jana przypomniało wszystkim podniosłą atmosferę, w jakiej uchwalono Ustawę Rządową, postacie bohaterów i przyszłych zdrajców narodu. Matejko zakomponował chwilę narodowego triumfu, świadom późniejszych zdarzeń naszej tragicznej historii: Targowicy, rozbiorów, powstań i klęsk. Był przekonany, że dziedzictwo 3 maja, niezależnie od dalszych konsekwencji, stało się początkiem historii nowoczesnego narodu polskiego.
Uroczystość pożegnania absolwentów szkoły rozpoczęła pani dyrektor Marta Proksa, która podziękowała absolwentom za wspólnie przeżyte lata, za udział w konkursach przedmiotowych, zawodach sportowych i programach artystycznych. Za otwartość, kreatywność, odwagę wyrażania własnego zdania. Życzyła młodym ludziom, wchodzącym w dorosłe, samodzielne życie, by nadal rozwijali swoje talenty, by umieli pokonywać w przyszłości przeszkody i przeciwności losu.
Pan wicestarosta życzył absolwentom bardzo dobrze zdanych egzaminów maturalnych i zawodowych, wiary w siebie i w wartości, które zaszczepili im rodzice, kościół i szkoła. Wskazał na potrzebę wyciągania wniosków z lekcji, jaką jest nasza - niełatwa przecież - historia narodowa. Poprosił, by absolwenci czuli się ambasadorami szkoły w swoich domach i w środowisku.
Serdeczne życzenia odnalezienia swojego życiowego powołania złożył absolwentom ks. proboszcz Antoni Kocoł. Należy słuchać swojego sumienia i być mu wiernym w każdej okoliczności. Kto idzie z Bogiem , idzie w dobrą stronę. Należy mieć poczucie własnej wartości i odczuwać dumę z bycia Polakiem.
Podziękowania dla nauczycieli za ich trud kształcenia i wychowania złożyła pani Agnieszka Fortuna. Młodym ludziom życzyła udanego startu w dorosłe życie, zdrowia i wszelkiego dobra.
Z kolei wręczone zostały uczniom dyplomy ukończenia szkoły z wyróżnieniem, otrzymali je: Dżesika Gajdek i Anna Iskrzycka z klasy III LO, Anna Kut z klasy IV technikum hotelarstwa oraz Barbara Żyła z klasy IV technikum żywienia.
Absolwenci szkoły podziękowali dyrekcji, nauczycielom i wychowawcom za bardzo dobrą opiekę, nauczanie i wychowanie. Za wspólnie spędzone lata, sympatię, wspieranie w trudnych chwilach i słowa uznania w chwilach sukcesu. Młodszym kolegom i koleżankom za każdą mile spędzoną chwilę i wzajemną pomoc w różnych sytuacjach.
Przedstawiciele młodszych klas życzyli im natomiast w dorosłym życiu miłości, przyjaźni, wspaniałych przygód i wymarzonej pracy. Żegnali się z nadzieją jeszcze wielu serdecznych spotkań.
Na zakończenie uczniowie III klasy technikum zaprezentowali krótki, humorystyczny program artystyczny, na który złożyły się: parafraza frag. „Inwokacji” Adama Mickiewicza, zasady savoir vivre’u obowiązujące w zawodzie hotelarzy, żartobliwe hasła promujące zasady zdrowego żywienia oraz dowcipy prosto z placu budowy. Ładną, nastrojową pointą programu była piosenka Marka Grechuty „Ważne jest tylko to, czego jeszcze nie znamy” w wykonaniu Patrycji Iskrzyckiej.
Pani dyrektor Marta Proksa podziękowała młodzieży i jej opiekunom: mgr Annie Daszykowskiej i mgr Lidii Bytnar za pięknie przygotowaną akademię, absolwentów szkoły zaprosiła na wspólne, pamiątkowe zdjęcia, a gości – na okolicznościowe spotkanie.