Uroczystość X Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu w Czudcu

Uroczystość upamiętniająca ofiary Holokaustu na Podkarpaciu zorganizowana została w Czudcu 23 stycznia br. w Centrum Kształcenia Praktycznego Zespołu Szkół. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych powiatu strzyżowskiego, gminy Czudec, instytucji oświatowych i kulturalnych a także młodzież szkolna i zainteresowani tematyką spotkania mieszkańcy gminy.

Uczestnicy Obchodów wysłuchali prelekcji pani prof. Elżbiety Rączy na temat „Stosunki polsko -żydowskie na przykładzie Podkarpacia” oraz wystąpienia pani Anny Oliwińskiej-Wacko poświęconego historii Żydów czudeckich i książce pana Jana Prokopowicza „Zagłada i gehenna ocalenia”. Wypowiedzi prelegentek ukazywały bezmiar tragedii społeczności żydowskiej w czasie II wojny światowej a także różnorodność zachowań Polaków w chwili sprawdzianu z człowieczeństwa. Szczególne wrażenie na słuchaczach robiły przykłady konkretnych osób, które z narażeniem życia własnego i całej swojej rodziny ratowały żydowskich współbraci, czyniąc to z potrzeby serca i w imię ludzkiej solidarności. Bardzo często ginęli okrutnie zamordowani przez niemieckich oprawców razem ze swoimi podopiecznymi. Mgr Marian Złotek przypomniał nazwiska bohaterskich, a często zapomnianych mieszkańców Pstrągowej, którzy pomagali przeżyć znanym sobie i nieznanym osobom pochodzenia żydowskiego. Bardzo wzruszające świadectwo ludzkiej dobroci i szlachetności złożyła pani Maria Bałchan, która przytoczyła wojenne wspomnienia swojej babci i mamy. Nastrój tamtego „mrocznego czasu” w wyjątkowy sposób oddała także piosenka Agnieszki Osieckiej „Miasteczko Bełz” w wykonaniu Aleksandry Szaro i Adriana Kuta. Pani dyrektor Zespołu Szkół w Czudcu Marta Proksa podziękowała organizatorom i uczestnikom uroczystości X Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu a także wyraziła nadzieję, że to ważne i ciekawe przedsięwzięcie będzie w przyszłości w Czudcu kontynuowane.