28 marca 2018 roku chętni uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w wycieczce dydaktycznej Kraków - Oświęcim. Trasa uwzględniała spacer po ulicach Krakowa, połączony ze zwiedzaniem wawelskiego dziedzińca, Sukiennic, Kościoła Mariackiego.
Krótkim przystankiem było też wejście do Bazyliki Franciszkańskiej z możliwością oglądania witraży Stanisława Wyspiańskiego. Znalazł się tez czas na obejrzenie wystawy w Muzeum Bursztynu oraz wysłuchanie ciekawostek geologicznych dotyczących tworzenia się tego surowca i jego występowania na terenie Polski. Punktem docelowym było kilkugodzinne zwiedzanie Muzeum Zagłady w Oświęcimiu i Brzezince. Oto kilka refleksji uczestników:
„Przed wejściem do obozu widniał napis Arbeit macht frei – Praca czyni wolnym. Tak naprawdę było to wielkie kłamstwo i oszukiwanie ludzi, którzy za parę godzin lub kilka dni, czasem lat mieli zginąć okrutna śmiercią, poprzedzoną cierpieniem i torturami. Przewodnik oprowadzał nas po wybranych blokach obozu. W każdym znajdowały się liczne fotografie, różne dokumenty oraz rzeczy codziennego użytku należące do ofiar. Wstrząsające były warunki przetrzymywania więźniów, zobaczyliśmy prycze, na którym ludzie spali po kilkanaście osób. Myślę, że warto wybrać się na taką wycieczkę szkolną lub też z rodzicami, by poznać historię a zarazem zastanowić się, co przeżywali ludzie, którzy tam trafili”
Mariola Wojewoda, klasa III TBHŻ
„Kiedy byliśmy na miejscu obozu w Oświęcimiu otrzymaliśmy słuchawki ułatwiające słuchanie przewodnika. Dużo do myślenia dawały zdjęcia, pokazujące sceny z tamtych wydarzeń. Poruszający był też widok przedmiotów, w tym butów należących kiedyś do małych dzieci, protezy kalek czy ludzkie włosy ( ok. 2 ton). Przewodnik uzupełniał to opowieściami, które wydawały się nie do uwierzenia. Taką była opowieść do doświadczeniach doktora Josepha Mengele przeprowadzonych na bliźniaczkach. W obozie na terenie Brzezinki szczególne wrażenie wywarł na mnie widok ogromnej ilości baraków, w większości drewnianych. Mogliśmy wejść do środka i wysłuchać, jakie były realia przetrwania w warunkach, gdzie ludzi wyniszczał głód, zimno, praca ponad siły i co najgorsze brutalne okrucieństwo. Te miejsca to świadectwa prawdy, o której nie możemy zapomnieć…”
Karol Stawarz, klasa II TBHŻ
„W muzeum na terenie Oświęcimia byłam po raz pierwszy. Auschwitz - Birkenau to obóz koncentracyjny i zagłady zbudowany na terenie okupowanej Polski przez Niemców. Trafiali tam Żydzi, Polacy, Węgrzy, Czesi i przedstawiciele innych narodowości. Podczas zwiedzania byliśmy także na rampie kolejowej – to stamtąd po wstępnej selekcji, odseparowaniu od najbliższych więźniowie trafiali albo do stopniowo wyniszczającej ich pracy, albo bezpośrednio na śmierć do komór gazowych. Przewodnik opowiadał nam, jak do końca oszukiwano tych ludzi. Zwiedzanie tego miejsca okazało się naprawdę mocnym przeżyciem.”
Joasia Wójcik, klasa II TŻ
„Największe wrażenie wywarła na mnie historia związana z obozem w Oświęcimiu, ale pozostałe elementy wycieczki, choćby zwiedzanie Muzeum Bursztynu, też były ciekawe. Na pewno zapamiętamy je na długo. Przede wszystkim dziękujemy pani Renacie Żołądek za tę możliwość i organizację wycieczki!”
Ela Gzik, klasa II TŻ