Etykieta młodego Polaka XXI wieku – miło posłuchać innych, nawet, gdy mówią trochę wierszem!

Wśród działań innowacyjnych w naszej szkole podejmowane są również działania mające na celu kształtowanie otwartości młodych ludzi wobec problemów, które stawia zmieniający się świat z podkreśleniem jednocześnie roli tradycji i poszanowania fundamentalnych wartości.

Innowacja nosi tytuł „Etykieta młodego Polaka XXI wieku” i stąd w jej ramach przedstawiciele młodzieży: Patrycja, Ewelina i Konrad z klasy III TBHŻ uczestniczyli w spotkaniu z aktorką Anną Dymną i poetą, dziennikarzem Wojciechem Bonowiczem . Miało ono miejsce w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. Swoimi wrażeniami ze spotkania dzieli się tym razem Patrycja:

„Ze spotkania z Anną Dymną i Wojciechem Bonowiczem wyniosłam wiele pozytywnych wrażeń. Uwagę przykuwał już sam motyw przewodni – „Sztuka życia”, który przewijał się

w wypowiedziach obu tych osób.

Anna Dymna pięknie mówiła na temat miłości. Według niej miłość to nie tylko uczucie łączące dwie osoby, ale też stosunek człowieka do życia. Podzieliła się tym, jak bardzo cieszy ją otaczająca przyroda, w tym zwierzęta, które potrafią być blisko człowieka . Zapamiętałam też słowa aktorki, że miłość jest silniejsza od śmierci. Stwierdzenie to poparła swoim przykładem. Mąż Anny Dymnej zmarł 40 lat temu, ale nadal pozostaje w jej sercu i gdy coś robi często myśli, co powiedziały na to właśnie on. Podobnie ciepło wspominała swoja mamę, która, choć odeszła , wiele ja nauczyła m.in. właśnie miłości do zwierząt.

W wypowiedziach Wojciecha Bonowicza spodobało mi się stwierdzenie, że gdy w grę wchodzi miłość, to rozsądek musi milczeć, bo miłość chce promieniować na inne rzeczy i dzięki niej świat jest lepszy i należy nim się cieszyć.

                Anna Dymna jako osoba pomagająca osobom niepełnosprawnym w ramach fundacji „ Mimo wszystko” zwróciła uwagę na temat stosunku ludzi zdrowych do niepełnosprawnych. Stwierdziła, że zwracanie uwagi jedynie na niepełnosprawność jest upokarzające i nie pozwala zobaczyć w pełni drugiego człowieka. W tym aspekcie wiele pięknych słów padło na temat aktora Krzysztofa Globisza, którego aktorka uznała za niezwykłego w znoszeniu fizycznych ograniczeń. Aktor, choć był sparaliżowany po wylewie , nie może mówić, ale w oczach ma radość i cały emanuje energią. Uznała, że patrząc na niego można być przekonanym, że człowiek jest potęgą.

Poruszyły mnie również wyznania artystów na temat pism brukowych oraz ludzi, którzy

„z butami” wchodzą w prywatne życie ludzi sławnych. Gorzko zabrzmiały słowa, że takim ludziom wydaje się, że wiedzą o artystach więcej niż oni sami. Trzeba więc mieć ogromny dystans do pomówień i mocną psychikę, żeby się tym nie przejmować.

Artyści zapytani przez publiczność o swoje życiowe motta podali je. Dla Anny Dymnej jest to : „ Kochaj i czyń, co chcesz”, a dla Wojciecha Bonowicza: „ W życiu najważniejsze są: Wiara, Nadzieja

i Miłość”.

Całość spotkania była przeplatana wierszami m.in. Wisławy Szymborskiej, Czesława Miłosza, Jan Twardowskiego.

Dla mnie ważne było to, że artyści zachowywali się bardzo naturalnie, stworzyli miłą atmosferę i nie odczułam dystansu między nimi a publicznością”.

Patrycja Mroczka

etykieta2018_1.jpegetykieta2018_1.jpgetykieta2018_2.jpgetykieta2018_3.jpg

 

godlo-polska

Centrum Kształcenia Zawodowego

Projekt "Zawodowcy na start"

bezpieczna szkola logo

ubezpieczenie uczniów

Projekt "Podkarpacie stawia na zawodowców"

Narodowe Obchody Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości

Kto jest online?

Odwiedza nas 15 gości oraz 0 użytkowników.