Uroczystość XI Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu

Zespół Szkół w Czudcu już po raz drugi był współorganizatorem Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu.

Uczestnicy spotkania, które odbyło się 23 stycznia br., mieli możliwość wysłuchać prelekcji dr hab. prof. UR Elżbiety Rączy „Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej” oraz mgr Anny Oliwińskiej-Wacko „Polacy ratujący swoich żydowskich sąsiadów w Czudcu”. Gościem specjalnym uroczystości był p. Jan Prokopowicz, autor książki „Zagłada i gehenna ocalenia”, mówiącej o wojennych losach rodziny Fassów oraz dramatycznej historii Henka Lindenbauma uratowanego przez mieszkańców Nowej Wsi. Swoją obecnością organizatorów zaszczycili m.in.: ks. dziekan Antoni Kocoł, przew. rady powiatu Małgorzata Skalska-Nieroda, radni rady powiatu: Stanisław Gierlak, dr Piotr Szopa, Marek Szorc, sekretarz powiatu Jacek Boho, wójt gminy Czudec Andrzej Ślipski, sekretarz gminy Agnieszka Materna, dyrektorzy szkół i jednostek organizacyjnych gminy Czudec a także miłośnicy historii Czudca i regionu. Uczestnicy spotkania obejrzeli także wystawę przygotowaną przez IPN w Rzeszowie, ukazującą bezmiar tragedii społeczności żydowskiej w czasie II wojny światowej a także przykłady Polaków, którzy w czasie holokaustu zdali najtrudniejszy sprawdzian z człowieczeństwa.

holokaust2019_1.JPGholokaust2019_2.JPGholokaust2019_3.JPGholokaust2019_4.JPGholokaust2019_5.JPG