Mgr Małgorzata Piękoś z wizytą w Brukseli

Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce zorganizowało w dniach 5-7 czerwcawyjazd studyjny dla nauczycieli, którzy swoimi działaniami poszerzają wiedzę dzieci i młodzieży o UE.

Wśród 24 wyróżnionych nauczycieli z całej Polski zaproszenie otrzymała także pani Małgorzata Piękoś,  nauczyciel przedsiębiorczości i przedmiotów ekonomicznych Zespołu Szkół w Czudcu. Wizyta obejmowała seminarium przedwyjazdowe w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Warszawie oraz wyjazd do Brukseli, gdzie uczestnicy brali udział w spotkaniach z urzędnikami instytucji europejskich. Celem spotkań było wzbogacenie ich wiedzy na temat polityki Unii Europejskiej, funkcjonowania instytucji unijnych oraz programów UE w dziedzinie edukacji.

W czasie rozmów dyskutowano m.in. na temat sieci Europe Direct i polityki spójności, problemu fake newsu i dezinformacji dotyczącej działalności UE. Podczas pobytu w Brukseli nauczyciele odwiedzili Komisję Europejską oraz Parlament Europejski z imponującą salą obrad dla 751 europosłów. Mogli poznać od środka pracę unijnej administracji, uczestniczyli ponadto w spotkaniach z pracownikami unijnych instytucji

Nauczyciele zwiedzili również Dom Historii Europejskiej, gdzie podczas interaktywnej podróży poznali, w jaki sposób historia ukształtowała europejską pamięć, wpływa na nasze obecne życie i naszą przyszłość.

Wyjazd studyjny do Brukseli  przybliżył  pedagogom działania Unii Europejskiej w wybranych dziedzinach oraz wyjaśnił funkcjonowanie instytucji unijnych. Zdobytą wiedzę będą mogli wykorzystać w pracy z uczniami.