Katyń- pamiętamy

Rocznica katyńska.

 

Kwiecień Miesiącem Pamięci Narodowej

[…]
I tylko pamięć została
Po tej katyńskiej nocy…

Pamięć nie dała się zgładzić,
Nie chciała ulec przemocy.
I wola o sprawiedliwość,
I prawdę po świecie niesie...
Prawdę o jeńców tysiącach
Zgładzonych w katyńskim lesie.

Feliks Konarski

            Miesiąc kwiecień, nazwany Miesiącem Pamięci Narodowej, jest okazją do przypomnienia znaczących wydarzeń w historii naszego narodu, a także oddania hołdu bohaterom i ofiarom tragedii, którzy zwyciężali i ginęli za wolność i niepodległość Polski.
Kwiecień przypomina wojenną okupację, deportacje Polaków na Syberię i do Kazachstanu, tragedię polskich oficerów, którzy zostali zamordowani przez NKWD.
Akcja masowych rozstrzeliwań Polaków trwała od kwietnia do połowy maja 1940 roku. Polaków mordowano w Miednoje, Charkowie i lesie katyńskim. Ciała pomordowanych żołnierzy wrzucano do olbrzymich dołów, zasypano ziemią i wapnem. Groby te ukryto, aby nikt ich nie odnalazł, zamaskowano sadząc na mogiłach drzewa.

Dokonano egzekucji na około 21 473 Polakach.

W 2011 roku przy naszej szkole zostały zasadzone dęby pamięci w ramach ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Katyń – ocalić od zapomnienia”.

Mottem programu były słowa Jana Pawła II:

„Człowiek nie może pozwolić, żeby prawda została wydarta pod pozorem nieograniczonej wolności, nie można zagubić w sobie krzyku sumienia, jako głosu PRAWDY, która go przerasta, ale która równocześnie czyni go człowiekiem i stanowi o jego człowieczeństwie”.

Dęby zasadzone przy naszej szkole upamiętniają zamordowanych w Twerze Józefa Kucharzyka i Franciszka Kulińskiego.

Posterunkowy Państwowej Policji Józef Kucharzyk , syn Jana i Katarzyny. Urodzony 20 lutego 1900 roku w Wyżnem, ochrzczony następnego dnia w Kościele parafialnym w Czudcu. 23 listopada 1927 r. zawarł związek małżeński z Heleną Szmidt. W 1939 roku pełnił służbę na posterunku w Skałacie. Po 17 września 1939 r. w niewoli sowieckiej. Był więźniem Ostaszkowa. Jego nazwisko znajduje się na liście wywozowej NKWD nr 023/5 pod pozycją 65. Zamordowany w Twerze. Pochowany w Miednoje. Pośmiertnie mianowany na stopień aspiranta.

Przodownik Państwowej Policji Franciszek Kuliński, syn Józefa i Katarzyny z domu Pokrywka. Urodzony 19 lutego 1893 r. W Wyżnem . Służbę pełnił na stanowisku komendanta posterunku w Tarnowskiej Woli w pow. tarnobrzeskim. We wrześniu 1939 r. służył na posterunku w Biskowicach w pow. samborskim. Odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi . Był więźniem obozu w Ostaszkowie. Zamordowany w Twerze. Pochowany w Miednoje. Pośmiertnie mianowany na stopień aspiranta.

Zbrodni, której dokonano nie da się cofnąć, nie zmienimy biegu wydarzeń. Pozostaje nam pamiętać o tym strasznym wydarzeniu.

DSC 0412DSC 0414DSC 0418DSC 0421DSC 0424

 

godlo-polska

Centrum Kształcenia Zawodowego

Projekt "Zawodowcy na start"

bezpieczna szkola logo

ubezpieczenie uczniów

Projekt "Podkarpacie stawia na zawodowców"

Narodowe Obchody Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości

Kto jest online?

Odwiedza nas 30 gości oraz 0 użytkowników.