Rocznica katyńska.
Kwiecień Miesiącem Pamięci Narodowej
[…]
I tylko pamięć została
Po tej katyńskiej nocy…
Pamięć nie dała się zgładzić,
Nie chciała ulec przemocy.
I wola o sprawiedliwość,
I prawdę po świecie niesie...
Prawdę o jeńców tysiącach
Zgładzonych w katyńskim lesie.
Feliks Konarski
Miesiąc kwiecień, nazwany Miesiącem Pamięci Narodowej, jest okazją do przypomnienia znaczących wydarzeń w historii naszego narodu, a także oddania hołdu bohaterom i ofiarom tragedii, którzy zwyciężali i ginęli za wolność i niepodległość Polski.
Kwiecień przypomina wojenną okupację, deportacje Polaków na Syberię i do Kazachstanu, tragedię polskich oficerów, którzy zostali zamordowani przez NKWD.
Akcja masowych rozstrzeliwań Polaków trwała od kwietnia do połowy maja 1940 roku. Polaków mordowano w Miednoje, Charkowie i lesie katyńskim. Ciała pomordowanych żołnierzy wrzucano do olbrzymich dołów, zasypano ziemią i wapnem. Groby te ukryto, aby nikt ich nie odnalazł, zamaskowano sadząc na mogiłach drzewa.
Dokonano egzekucji na około 21 473 Polakach.
W 2011 roku przy naszej szkole zostały zasadzone dęby pamięci w ramach ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Katyń – ocalić od zapomnienia”.
Mottem programu były słowa Jana Pawła II:
„Człowiek nie może pozwolić, żeby prawda została wydarta pod pozorem nieograniczonej wolności, nie można zagubić w sobie krzyku sumienia, jako głosu PRAWDY, która go przerasta, ale która równocześnie czyni go człowiekiem i stanowi o jego człowieczeństwie”.
Dęby zasadzone przy naszej szkole upamiętniają zamordowanych w Twerze Józefa Kucharzyka i Franciszka Kulińskiego.
Posterunkowy Państwowej Policji Józef Kucharzyk , syn Jana i Katarzyny. Urodzony 20 lutego 1900 roku w Wyżnem, ochrzczony następnego dnia w Kościele parafialnym w Czudcu. 23 listopada 1927 r. zawarł związek małżeński z Heleną Szmidt. W 1939 roku pełnił służbę na posterunku w Skałacie. Po 17 września 1939 r. w niewoli sowieckiej. Był więźniem Ostaszkowa. Jego nazwisko znajduje się na liście wywozowej NKWD nr 023/5 pod pozycją 65. Zamordowany w Twerze. Pochowany w Miednoje. Pośmiertnie mianowany na stopień aspiranta.
Przodownik Państwowej Policji Franciszek Kuliński, syn Józefa i Katarzyny z domu Pokrywka. Urodzony 19 lutego 1893 r. W Wyżnem . Służbę pełnił na stanowisku komendanta posterunku w Tarnowskiej Woli w pow. tarnobrzeskim. We wrześniu 1939 r. służył na posterunku w Biskowicach w pow. samborskim. Odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi . Był więźniem obozu w Ostaszkowie. Zamordowany w Twerze. Pochowany w Miednoje. Pośmiertnie mianowany na stopień aspiranta.
Zbrodni, której dokonano nie da się cofnąć, nie zmienimy biegu wydarzeń. Pozostaje nam pamiętać o tym strasznym wydarzeniu.